Суббота, 04.05.2024 ····· Время: 23:27
 
Тут может быть информер
Расширенное промо видео
Тут может быть информер
Оригинал :: Субтитры :: Озвучка
Тут может быть информер
Оригинал :: Субтитры :: Озвучка
Меню сайта
 

Статистика
 

 
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Всё про всё » Arta si Cultura » Teatru si opera » Casa dintre lumi continuare (Casa dintre lumi continuare)
Casa dintre lumi continuare
corinushДата: Вторник, 06.03.2012, 23:28 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 147
Репутация: 1
Статус: Offline
Manole
Regia tehnică! - vă rog măştile.

(Pauză prelungită, după care apare băiatul).

Manole
Haide, domnule, mai repede. De ce nu aduceţi măştile?

Băiatul
Au fost oprite de cenzură.

Manole
Cum ? Ce-ai spus?

Băiatul
Eu nu ştiu nimic... doar ce-am auzit aşa, întâmplător... că se vorbea.

Manole
Ce se vorbea?

Băiatul
Se spunea că nu e bine... că la adăpostul lor s-ar putea întâmpla cine ştie ce... că oricum e riscantă o acţiune de mascare, aşa, în masă.

Manole
Uită-te la mine. Dumneata ori eşti beat ori eşti tâmpit şi nu-mi imaginez prin ce întâmplare ai ajuns aici. Cum să fie oprite de cenzură, din moment ce erau incluse în spectacol. Îţi spun şi replica la care trebuiau să fie aduse:
"Regia tehnică, vă rog să-mi aduceţi măştile". De fapt, ai auzit-o în culise aşa cum a auzit-o toată lumea.
Şi apoi, când puteau fi oprite de cenzură?

Băiatul
În ultimul moment.

Manole
Asta-i propoziţie de piesă poliţistă. N-are ce căuta aici... Poate ai încurcat dumneata spectacolul?!

(Apare administratorul treatrului, pare că este în trecere, aparent fără legătură cu ceea ce se petrece pe scenă).

Manole
Domnule administrator, ce se întâmplă, unde sunt măştile?

Administratorul
Despre ce măşti vorbiţi?

Manole
Vă bateţi joc de mine... nu se poate... nu visez... dumneata eşti administratorul teatrului, nu-i aşa?... eu sunt meşterul Manole. Vreau să spun, actorul care îl interpretează pe meşterul Manole; ei sunt colegii mei, adică meşterii, de cinci, şase ani suntem împreună. (recules).
Dar spectacolul a fost aprobat!

Administratorul
Ei şi ce, crezi că ne încurcăm în formalităţi? Şi apoi nu am stabilit un lucru: ce înseamnă măştile la urma urmei? Mascare sau demascare? Crezi că nu ne prindem ?

Manole
Cum…? ai îndrăzneala să intervii într-un spectacol despre care habar nu ai? Cu ce drept? Unde te crezi?

Administratorul
Trebuie să fim vigilenţi, indiferent unde ne aflăm, să nu se strecoare vreo idee dăunătoare. De altminteri, nu am făcut-o de capul meu, am primit indicaţii în acest sens. Mai sunt şi lucruri pe care nu le ştii Manole. Nu ai acces la ele.
 
Всё про всё » Arta si Cultura » Teatru si opera » Casa dintre lumi continuare (Casa dintre lumi continuare)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:
 
Поиск
 

Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  •  




    С любовью © 2024
    Бесплатный хостинг uCoz