Среда, 01.05.2024 ····· Время: 23:22
 
Тут может быть информер
Расширенное промо видео
Тут может быть информер
Оригинал :: Субтитры :: Озвучка
Тут может быть информер
Оригинал :: Субтитры :: Озвучка
Меню сайта
 

Статистика
 

 
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Всё про всё » Arta si Cultura » Literatura » viata iti da doar o sansa
viata iti da doar o sansa
corinushДата: Суббота, 10.03.2012, 19:50 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 147
Репутация: 1
Статус: Offline

Picture 090V-ati gandit oare de ce tot timpul cand esuam  undeva sau in legatura cu ceva, tot timpul ne lamentam si cautam un vinovat?  Cautam sa spunem ca cineva e vinovat pentru ceea ce ni se intampla,si nu noi. Nu deciziile noastre. NU. Ci tot timpul altcineva este de vina nu? Cand la scoala ai numai note rele, profesori nu sunt indulgenti, asa e? Cand la servici te prezinti din ce in ce mai prost, seful si colegii sunt de vina. Cand ceva scartaie in relatia ta, nu tu esti de vina, ci partenerul. Daca s-a intamplat cumva sa se intample cineva, noi tot timpul suntem victima. Si cand nu putem gasi vinovati pentru ceea ce s-a intamplat sau pentru ceea ce suntem, in mod sigur vinovat e Dumnezeu! Daca nu ai devenit ceea ce ai dorit, este pentru ca parintii tai  nu au investit indeajuns in tine nu? Daca ai ajuns sa fii un ratat in viata sociala, este pentru ca ceilalti au ceva cu tine, nu tu ai o problema.

TREZESTE-TE!!!! Nimeni nu e vinovat ca TU esti o victima. Nimeni nu e de vina ca TU nu stii sa-ti rezolvi probleme. Nu Dumnezeu trebuie sa-ti traiasca viata, ci TU!  Inceteaza sa mai faci pe victima. Inceteaza sa ai tot timpul scuze la cum te comporti. Nu exista asa ceva.

La fel cum copiii isi aduc jucariile stricate la noi cu lacrimi in ochi ca sa le reparam, mi-am adus visele zdrobite la Dumnezeu fiindca El este prietenul meu. Dar apoi, in loc sa-L las sa lucreze singur in pace, am stat pe langa El si am incercat sa-L ajut prin propriile mele metode. In final, mi le-am luat inapoi si am strigat: "Cum poti fi atat de incet?”  DA! am incercat sa caut un vinovat in toate. Mi-a placut sa fiu in postura de victima. Ne simtim bine in postura de victima nu? Ne simtim bine cand permanent dam vina pe cei din jur. Sa-ti spun ceva, o noutate pentru tine dragule, daca esti un RATAT/ RATATA esti pentru ca asa vrei tu sa fii, nu pentru ca cineva te-a facut asa! Avem un obicei extrem de prost. Vaicareala. Zi de zi nu facem nimic si ne tot plangem de lantul de esec din viata noastra. Ne placem sa ii facem pe ceilalti responsabili de toate. Toata lumea are probleme. Dar altii, spre deosebire de tine, care stai si din vacareala ai facut un sport international, ei fac ceva cu viata lor. Incearca sa repare ceva.

Observ ca a devenit o moda sa te vaicaresti. Sa te plangi de tara, de conducere, de situatia financiara, de casa in care locuiesti, de vreme…etc… Niciodata nu vei fi multumit cu nimic. Tot timpul vei bombani si vei fi un ursuz.  Asa ca, un sfat de la mine: "Taci si inghite! Devino responsabil”

 
Всё про всё » Arta si Cultura » Literatura » viata iti da doar o sansa
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:
 
Поиск
 

Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  •  




    С любовью © 2024
    Бесплатный хостинг uCoz